Świdnica

sw_do_45_pulaskiego_017Świdnica miasto położone w województwie dolnośląskim jest siedzibą powiatu świdnickiego. Historycznie miasto jest położone na Dolnym Śląsku na Przedgórzu Sudeckim. Znajduje się nad rzeką Bystrzycą. Po zmianach w zakresie administracji Kościoła Katolickiego w Polsce jest to miasto, w którym znajduje się siedziba diecezji. W tym mieście znajduje się również siedziba Biskupa Diecezji Wrocławskiej dla Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. Świdnica zaliczana jest do Aglomeracji Wałbrzyskiej. Miasto ma bardzo długą historię przez długi czas determinowaną również przez wpływ Niemców na ten teren. Obecnie miasto jest zamieszkiwane przez około 58 tysięcy mieszkańców zgromadzonych na terenie blisko 22 km kwadratowych. To daje nam gęstość zaludnienia blisko 2,7 tysiąca osób na km kwadratowy. Jest to już około 8 tysięcy mniej osób niż jeszcze 10 lat temu. Znajdujące się na Równinie Świdnickiej miasto jest położone na wysokości w okolicach 250 metrów nad poziom morza. Miasto znajduje się na terenie, na którym mamy najwięcej dni ze słońcem w ciągu roku, dlatego tereny te sprzyjają sadownictwu czy rolnictwu.

Nie tylko Świdnica

Świdnica to na pewno miasto, które warto zobaczyć i coś atrakcyjnego zawsze tam dla siebie znajdziemy, dlatego warto zwiedzić dogłębnie tą okolicę. Nie jest to jednak jedyne atrakcyjne miejsce, które będzie można polecić. Jeśli zajrzycie na stronę szkolarozlazino.pl możecie się między innymi dowiedzieć jak wiele jest ciekawych miejsc na terenie Kaszub. To rzeczywiście wyjątkowa okolica, którą będzie warto poznać również ze względu na jej charakterystyczną kulturę. Kaszuby to część naszej tożsamości, jednak wiele osób zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy i to dość istotny problem w naszym kraju, dlatego warto te tereny również odwiedzić i skrupulatnie poznać.

Historia Miasta

Jak dowiedział się nasz serwis mckpiaski.pl trochę o historii miasta że nazwa wywodzi się od nazwy krzewu świdwy, którym określa się jeden z rodzajów jadalnego derenia. Jest to nazwa, która będzie związana bezpośrednio z położeniem topograficznym miasta. Miasto położone jest nad rzeką, a miejsce, gdzie znajduje się gród było właśnie porośnięte dereniem. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy, który pisał o miejscowościach na terenie Śląska informował o Świdnicy właśnie jako o miejscu Derenia. Ta wspominana przez niego nazwa pochodziła już z XI wieku. W kolejnych wiekach nazwa występowała w różnych wersjach językowych, jednak ostatecznie udało się ją skonkretyzować właśnie jako Świdnica. Czasami jeszcze spotyka się nazwę Świdnica Śląska, ale jest ona nieoficjalna i nieurzędowa. Historia miasta sięga wielu wieków przed Chrystusem. Okazuje się, że już 700 p.n.e. na tym terenie była wioska rybacka z przeprawą przez Bystrzycę. Tereny współczesnej Świdnicy bardzo szybko zostały włączone do Państwa Polan przez Mieszka I. W kolejnych wiekach istniały tutaj osady, a najstarsza historyczna wzmianka o tym mieście to wiek XIII, gdy mowa jest o osadzie typu miejskiego potem o wójcie świdnickim a z 1280 roku mamy najstarszą miejską pieczęć, która ukazuje kroczącego gryfa. Tereny, na których znajduje się miasto to miejsce, które długi czas nie znajdowało się na terenie Polski, ale pod protektoratem Pruskim oraz Niemieckim. Już po II Wojnie Światowej Świdnica znalazła się w granicach miasta i pojawili się tutaj przesiedleńcy z różnych regionów kraju oraz kresów Wschodnich, dlatego jest to takie miasto, które jest niejednolite i nie ma tutaj silnego zakorzenienia ludności.

pobrany-plikSymbole miasta

Herb Świdnicy – to czteropolowy herb Świdnicy, który została przywrócony do funkcjonowania na początku roku 1999. Na tarczy, która jest podzielona na cztery pola znajdują się w czarnych polach pierwszym i czwartym znajduje się złota korona, w drugim srebrnym będzie czerwony gryf, a w trzecim polu znajduje się czarny dzik. Gryf, który znajduje się na herbie oraz na pieczęciach ma symbolizować dzielność rycerską. Dzik to znak odwagi i męskości, zaś korona symbolem władzy i zwycięstwa.

Hejnał Świdnicy – uchwała o ustanowieniu hejnału pochodzi z 2000 roku, a jego autorem jest kompozytor z tego miasta Marek Banaszczyk
Logo miasta – logo zawiera panoramę miasta, jego zabudowy miejskiej z wieżami, które w tej zabudowie się wyróżniają. Logo składa się z barwy czerwonej, żółtej oraz czarnej. W dolnej części hasło Rynek z tradycjami. Jest to właściwie znak, który został mocno uproszczony w swojej formie, ale z drugiej strony ma informować o tradycjach historycznych miasta.

Architektura miasta

Na terenie Świdnicy znajduje się wiele interesujących budynków. Mamy tam między innymi zbudowany w systemie szachulcowym kościół Pokoju, który znajduje się również na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Na początku XX wieku powstała tam cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, która dawniej była kaplicą cmentarną dla ewangelików. Świdnica dzięki temu, że uniknęła zniszczeń z okresu II Wojny Światowej zachowała drugi po Wrocławiu zespół zabytkowej architektury na Dolnym Śląsku. Jej Wschodni fragment uległ częściowemu wyburzeniu w okresie PRL. Gdzie w tych miejscach pojawiła się niskiej jakości zabudowa mieszkaniowa, to sprawiło, że spójność urbanistyczna kompleksu uległa zniszczeniu, którego nie da się odwrócić. Nawet mimo tego nadal na terenie Świdnicy znajdują się miejsca, które warto zobaczyć między innymi tak jak wspominany Kościół Pokoju.
Świdnica jest miastem, które warto poznać zarówno z tego względu, że dobrze zachowało się po wojnie jak i też z charakteru tego miasta powiązanego bezpośrednio z tym jak wyglądała jego historia.