×

HISTORIA

Historia Gminy Piaski

Średniowiecze i Wczesna Nowożytność

Pierwsze wzmianki o Piaskach pochodzą z 1401 roku. Miasto powstało w połowie XV wieku na terenie trzech miejscowości (Pogorzały Staw, Giełczew i Makarewice) i otrzymało prawa miejskie przed 1456 rokiem. W 1470 roku Jan wspominał Piaski jako miasto. W XVI wieku, na prośbę właściciela Piask Janusza Swyrczowskiego, król Zygmunt I Stary ustanowił tu targi oraz jarmarki. Piaski stały się ważnym ośrodkiem reformacji dzięki arianom sprowadzonym przez Stanisława Orzechowskiego. W 1624 roku miasto przeszło w ręce rodziny Suchodolskich, a w końcu XVII wieku liczyło 240 mieszkańców, w tym 53 Żydów.

XIX i XX wiek

W 1795 roku, po III rozbiorze Polski, Piaski znalazły się w zaborze austriackim, następnie w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim. W 1869 roku Piaski utraciły status miasta. W okresie międzywojennym, jako typowy sztetl, były zamieszkałe w ponad 67% przez ludność żydowską. II wojna światowa przyniosła bombardowania, okupację niemiecką i powstanie getta, w którym zamknięto około 7 tysięcy Żydów. Po wojnie Piaski stały się siedzibą gminy, a prawa miejskie odzyskały w 1993 roku.

Miejskie Centrum Kultury w Piaskach

Miejskie Centrum Kultury (MCK) w Piaskach, założone w 1972 roku, jest kluczowym ośrodkiem kulturalnym dla lokalnej społeczności. Centrum oferuje różnorodne zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym plastyczne, muzyczne, taneczne oraz teatralne. Organizuje również koncerty, wystawy, spotkania autorskie i wydarzenia okolicznościowe. MCK współpracuje z lokalnymi artystami, szkołami oraz innymi instytucjami kulturalnymi w regionie, przyczyniając się do bogatego życia kulturalnego gminy.